Międzynarodowy projekt edukacyjny
W obecnym roku szkolnym uczniowie klasy 1B razem z wychowawcą Panią Marcelą Czaplińską realizowali międzynarodowy projekt pt.: „Osadnicy”, w ramach programu eTwinning. W projekcie brały udział cztery placówki z różnych krajów, a dokładnie uczniowie szkoły specjalnej z Czech, przedszkole ze Słowacji, przedszkole z Legionowa w Polsce oraz nasze pierwszaki z Łaskarzewa. Projekt był następstwem szkolenia eTwinning w Brnie w Czechach, w którym Pani Marcela brała udział na początku roku szkolnego. To właśnie tam powstały pomysły i założenia, które były realizowane przez partnerów projektu w ostatnich miesiącach, a właściwie przez cały rok szkolny 2023/2024. Projekt polegał na stworzeniu własnego, wspólnego miasta, gdzie była ta sama waluta, nazwa, karta obywatela i wiele innych. Poszczególni uczniowie z danego kraju projektowali różne budowle, takie jak kościół, straż, policja, ratusz, poczta, itp., a następnie pozostali partnerzy wykonywali według instrukcji, umieszczając je na własnej makiecie. Projekt zakładał wiele zadań do realizacji, polegał na ciągłej współpracy w różnych aspektach. W projekcie były wykorzystywane nowoczesne technologie i urządzenia. Uczniowie razem z nauczycielem tworzyli multimedialne zadania i zabawy do wykonania. Przy okazji projektu uczniowie poznali różne instytucje, które są w mieście, odwiedzali je, ale przede wszystkim dowiedzieli się więcej na temat wykonywanych zawodów. Nasi uczniowie mieli możliwość poprzez realizację zadań, poznać wiele słów w języku czeskim oraz słowackim. Poznali także elementy ich kultury i tradycji oraz nauczyli się słynnej czeskiej piosnki o listonoszu, którą możemy usłyszeć chociażby, w dobrze nam wszystkim znanej od pokoleń bajce „Krecik”. Co ważne, w projekcie brali także udział rodzice uczniów z klasy 1B. Przez cały czas wspierali działania, dawali pomysły dotyczące nazwy miasta, głosowali w ankiecie, pomagali w wykonywaniu budowli. Projekt był bardzo intensywny, wszystkie zamierzone cele i zadania zostały zrealizowane. To była niezwykła przygoda, ale przede wszystkim bardzo duża korzyść i wartość edukacyjna dla naszych uczniów. Program eTwinning to europejska społeczność szkolno-przedszkolna uczniów oraz nauczycieli współpracujących ze sobą za pomocą mediów elektronicznych. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwiera na Europę.
Projekt został zgłoszony do prestiżowej nagrody KRAJOWEJ ODZNAKI JAKOŚCI, z niecierpliwością czekamy na wyniki!
Innowacja pedagogiczna – „W świecie kodowania”
W roku szkolnym 2023/2024 w naszej szkole została wprowadzona i przeprowadzona innowacja pedagogiczna, której autorem była Pani Marcela Czaplińska, a odbiorcami uczniowie klasy 1b SP.
Dzieci z klasy 1b zdobywały nowe umiejętności w sposób kreatywny, gdyż to właśnie samodzielna aktywność małego dziecka umożliwia działanie, a przez to zdobywanie doświadczeń, wiedzy oraz umiejętności. Zabawy w kodowanie zaspokoiły potrzebę działania, a jednocześnie były przyjemnością.
Wprowadzenie nauki kodowania we wczesnym etapie edukacyjnym dało dzieciom szansę na zdobywanie kompetencji przyszłości, odpowiedzialne wprowadzanie w cyfrowy świat, kształtowanie logicznego, algorytmicznego myślenia, ale również wdrażanie do pracy zespołowej. Wprowadzeni innowacji ”W ŚWIECIE KODOWANIA” przyczyniło się do lepszego rozwoju intelektualnego naszych pierwszaków.
Przebieg zajęć innowacyjnych uwzględniał możliwości rozwojowe oraz ich wiek. W innowacji wykorzystano różnorodne i nowatorskie metody i formy pracy. Wykorzystano także wiele ciekawych narzędzi.
Program innowacji zawierał treści zgodne podstawą programową edukacji wczesnoszkolnej.