Menu Zamknij

Narodowe czytanie 2021

Pierwsze dni września miłośnikom czytania kojarzą się zwykle z akcją, którą honorowym patronatem objęła Para Prezydencka. Mowa oczywiście o Narodowym Czytaniu.  W tym roku pochyliliśmy się nad „Moralnością pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Biblioteka Miejska w Łaskarzewie – we współpracy z Urzędem Miasta – już po raz czwarty zorganizowała tę akcję w naszym mieście. W przepiękne sobotnie przedpołudnie 4 września mieszkańcy Łaskarzewa zebrali się w parku miejskim przy Dużym Rynku by wysłuchać utworu.

Uroczystość rozpoczęła się od listu Prezydenta RP – Andrzeja Dudy, który odczytała Burmistrz Miasta, p. Anna Laskowska. Pani Elżbieta Paśnicka – kierownik łaskarzewskiej biblioteki przybliżyła z kolei postać Gabrieli Zapolskiej, przedstawiając wybrane fakty z życia pisarki.

W role bohaterów sztuki wcielili się nauczyciele Zespołu Szkół nr 1, Zespołu Szkół nr 2 oraz przedszkola a także członkowie Rady Miasta, Koła Gospodyń „Serbianki” i pracownicy Urzędu Miasta z panią Burmistrz na czele.

Publiczność zgromadzona na uroczystości spotkała nie lada niespodzianka ze strony organizatora. Każda osoba, która posiadała okolicznościową plakietkę z parzystym numerem, została obdarowana pięknie wydanym egzemplarzem „Moralności pani Dulskiej”, w którym można było przystawić okolicznościową pieczęć oraz zdobyć podpisy odtwórców wszystkich ról.

O sukcesie akcji może świadczyć duże zainteresowanie mieszkańców oraz ich żywe reakcje w trakcie czytania. A elementów humorystycznych nie brakowało.

Z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczne Narodowe Czytanie. Z pewnością będziemy w nim uczestniczyć, gdyż jest to fantastyczna – godna kontynuowania inicjatywa.