Menu Zamknij

82 lata temu… – Rocznica Obrony i Spalenia Łaskarzewa

Kiedy zapytamy o ważne wydarzenia, które miały lub mają miejsce we wrześniu, usłyszymy: atak obcych wojsk na Polskę, początek roku szkolnego, Sprzątanie Świata… Ale wrzesień przynosi nam jeszcze jedną rocznicę, o której pamiętają przede wszystkim mieszkańcy naszej małej ojczyzny. To Obrona i Spalenie Łaskarzewa. Dzień ten gromadzi mieszkańców w miejscu szczególnym – przy pomniku upamiętniającym ppor. Tomasza Jabłkowskiego, gdzie oddawany jest hołd poległym.

W tym roku było podobnie. Mimo że zabrakło pięknego wrześniowego słońca, stanęli przy pomniku wszyscy: władze miasta, uczniowie, nauczyciele, mieszkańcy i zaproszeni goście. Ktoś może powiedzieć – rocznica jakich wiele, ale dla nas nie jest to tylko kolejna kartka w kalendarzu, to żywa lekcja historii, pamięci i wdzięczności. Uczcili ją w sposób szczególny uczniowie Zespołu Szkół nr 2, wystawiając piękną część artystyczną.

Patrząc na zgromadzonych na uroczystości ludzi, a szczególnie na uczniów łaskarzewskich szkół i harcerzy ma się pewność, że pamięć o wrześniowych wydarzeniach będzie zawsze żywa.